Obrázky z prvního a druhé dne kurzu. 

Pro koho je kurz vhodný?

Na své si tedy přijdou úplní začátečníci, i pokročilí.

Individuální přístup. 

Horní věková hranice neexistuje, spodní je 12let . 

Účast mladších dětí je možná po domluvě - předpokladem je skutečný zájem se naučit kreslit a schopnost se soustředit po celou dobu kurzu a účast dospělého doprovodu.


Cena kurzu  2 100 Kč 

O KURZU 

KRESLENÍ PRAVOU MOZKOVOU HEMISFÉROU 

Co Vás čeká?

Budete mít lektora jen pro sebe. Je na Vás, zda se chcete zúčastnit kurzu sama/sám nebo třeba maminka s dcerou, kamarádky apod. Cena za osobu zůstává stále stejná, jako byla u kurzů pro 5 a více účastníků a to 2100Kč.

Kurz je možno absolvovat v Jaroměři, kde mám k dispozici velmi příjemný prostor pro tyto účely.

 • Naučí se to skutečně úplně každý. 
 • U lidí, kteří nikdy nekreslili a neměli "tužku v ruce" jsou pokroky největší. 
 • Naučíte se na svět dívat jinýma očima. 
 • Zjistíte, že pokud člověk chce a ví jak na to, dokáže opravdu cokoliv. 
 • Nádherně si odpočinete. 
 • Zapomenete na čas. 
 • Zvednete si sebevědomí.
 • S každým dalším obrázkem se budete už jen zdokonalovat. 

Průběh kurzu:

Obvykle začínáme v 9hodin, končíme kolem 14 (15).hodiny, vše je ale o domluvě -můžeme začít dříve a dříve i skončit, nebo si udělat odpolední variantu. Oběd se řeší formou větší svačiny na místě.

První den se naučíme 

 • správně používat výtvarné pomůcky, 
 • vysvětlíme si, jak pozorovat předlohu pomocí pravé hemisféry, 
 • nakreslíme 3D kouliPo obědě se budete moci svým blízkým pochlubit s reálným obrázkem lidského/zvířecího oka, na němž si vše, co jsme se ráno naučili, zopakujeme. Druhý den celý věnujeme kresbě portrétu Vaší oblíbené známé osobnosti, člena rodiny, nebo Vašeho čtyřnohého mazlíčka, kterou vás provedu krok za krokem. 

Kontaktní formulář pro zájemce o soukromý kurz

Místo konání Jaroměř, termín a čas si domlouváme individuálně.

Doba trvání kurzu je obvykle v rozsahu 6 hodin výuky každý den, po oba dva dny.  Termín a čas konání kurzu si domluvíme podle Vašich potřeb a mých možností. Třeba ve všední den dopoledne, po práci, nebo o víkendu. 

Cena 2100Kč. 


Víkendový relax i škola - kurz kreslení pravou hemisférou Jaroslavy Vopálkové 

Redakce / 8.12.2015 

Do Choustníkova Hradiště se každý měsíc sjíždí zájemci, kteří se nebojí objevovat svoje nové schopnosti. V tomto případě se jedná o schopnost nakreslit portrét na základě předlohy. Nejedná se o kreslení, jaké známe ze školy. Obecně je známo pod termínem "kreslení pravou hemisférou" a dle výsledků skutečně funguje. 

Dobrá zpráva je, že světlo do jiného vzdělávání dětí i dospělých v tomto případě vnesla opět duše z Královédvorska - Jaroslava Vopálková. 

Jarko, jak tě napadlo pořádat kurzy kreslení pravou hemisférou? 

Vždy jsem ráda kreslila, a ne špatně. Především zvířata, nejvíc koně. Často po mně lidé chtěli portréty, ale nedařilo se mi zachytit jejich pravou podobu. Hledala jsem, kde se portrétování naučit a zjistila, že existují tyto kurzy a přihlásila se. V této možnosti kreslení jsem se našla, zapadlo mi do sebe spousta věcí a dostala jsem velkou chuť udělat kurz, do kterého budu moci vložit i něco svého, co mi na jiných kurzech chybělo. 

Co si máme představit pod termínem kreslení pravou hemisférou - jaký je rozdíl oproti klasickým metodám ve školách? 

Nejsem ve školství kovaná, takže si nedovolím soudit způsob vedení hodin výtvarné výchovy. Můžu jen po více než roční zkušenosti konstatovat, že ani absolventi základních uměleckých škol neznají některé důležité kreslící pomůcky a postupy, ale především většinou nevědí, jak se na předlohu "správně" dívat. Žákům ve školách bývají poskytnuty pomůcky, ale už jim není vysvětleno, co se s nimi dá všechno dělat - je tolik možností, jak použít nejen tužku, ale i křídy, tempery ad. Proto se chystám organizovat i kurzy, kde bych ráda ráda ukazovala možnosti jednotlivých technik. 

Pro koho jsou tvé kurzy určeny? 

Předpokladem účasti na těchto kurzech rozhodně není výtvarné nadání - naopak. Ti, kdo mají na počátku kresbičky "jako ze školky", udělají největší pokrok. Kurzy tohoto typu jsou i používány jako terapeutické, protože velmi zvedají sebevědomí... Obecně nejsou žádná omezení - kurz je vhodný pro všechny, kdo si chtějí odpočinout u kreslení a naučit se dívat na svět "jinýma" očima. Víkendový kurz jsem zatím pořádala spíše pro dospělé (od 12 let), ve škole jsem měla projekt i pro menší než 12leté děti. 

Jsou nějaké nástroje či speciální papír, který si musí účastníci přinést na kurz? 

Vše potřebné dostanou přímo na kurzu a vše si odvezou domů. Víkendové kurzy pro dospělé jsou dvoudenní. 

Jedná se očima učitele spíš o školu nebo odpočinek? 

Dopoledne první den je to spíš škola, ale hravá - učím, jak používat jednotlivé pomůcky, jak tvořit různé textury, jak se dívat. Odpoledne a druhý den spíš odpočinek pro duši. Tělo dostane dvoudenním sezením a hleděním do papíru trošku zabrat. Na základě dotazů by součástí těchto víkendových kurzů měly být i pokračovací kurzy, neboť absolventi prvního kurzu touží po klidném zázemí, kde by naučené techniky mohli nadále trénovat a rozvíjet. 

Zázemí pro své kurzy jsi našla v Choustníkově Hradišti, kde v současné době bydlíš. Jakou mají tvé kurzy odezvu u místních lidí? 

Myslím, že konkrétně lidé z Hradiště, kteří na můj kurzík chtěli, už u mě byli. Nyní spíš jezdí lidé z okolí. Nebo já za nimi. Opakovaně jsem byla takto zvána do Police n. Metují, čerstvá je i moje zkušenost ze školy v Úpici. 

 Pokud by někdo měl zájem o tvé kurzy mimo Choustníkovo Hradiště, jaké máš požadavky na zázemí?

 Základním požadavkem je místnost pro 10 samostatně sedících lidí s dobrým osvětlením, se zázemím pro celodenní pobyt. Dobré je, pokud je k dispozici velká obrazovka nebo projektor, ale jde to i bez nich. 

Kurzy organizuješ prvním rokem - jaké máš další plány? 

Zjistila jsem, že hemisférové kurzy jsou pro mě obrovská "nabíječka", takže bych ráda pokračovala v duchu těchto principů a kurzy obarvím. Připravuji na jaro pravidelné kurzy kreslení pravou hemisférou pro děti od 10 let v Novém světě ve Dvoře Králové (za Kafulandem), dále kurz pastelkový, křídový a určitě mě napadne ještě něco dalšího... (smích). Pokud to povede k tomu, abych se mohla do roka výtvarné činnosti věnovat naplno, splní se mi sen. Viděla jsem tě na místních akcích, jak maluješ dětem obrázky na obličej a dospělým aribrushem nanášíš tetování. 

Co ještě nabízíš ve svém řemeslném repertoáru? 

Jsem typický kreativec, což je možná tak trochu takové prokletí. U ničeho moc dlouho nevydržím... Kreslení a malování je moje celoživotní srdeční záležitost a i airbrush stříkání se mi dostalo hodně pod kůži, ale co se jiných technik týká, jsem přelétavá jako motýlek... Jakmile mám pocit, že jsem něco už pochopila a naučila se, už zase pokukuji po něčem tak lákavě novém a úžasném. Tímto způsobem jsem si už vyzkoušela třeba malování miniatur na dřevěné přívěsky a šperky , tvorbu loutek, výrobu svíček, drátkování, cínování, falešné vitráže, fimování, pletení z papíru, zpracování vlny od mých oveček, jéjej to by byl dlouhý seznam. Někdy to, co se naučím, stihnu předat dál formou nějakých dílniček v psím útulku ve Dvoře Králové n. L., než mě to přestane bavit, ale ráda se i tu a tam vracím...

 Aktuálně zkoumám domácí výrobu sýrů a taky trochu domácí kosmetiku. Jakmile vychytám farmářský sýr a domácí vazelínu, už mám v hledáčku další věci, které si nutně potřebuji vyzkoušet :). 

Děkuji za rozhovor a přeji nadále spoustu kreativních nápadů 

Autor: Kateřina Sekyrková
Zdroj: https://www.kralovedvorsko.cz/rozhovory/firmy-a-podnikatele/vikendovy-relax-i-skola-kurz-kresleni-pravou-hemisferou-jaroslavy-vopalkove.html